17. 03. 2012
Vážení zákazníci, chybí Vám nějaké produ...
25. 04. 2011
Vážení zákazníci, nově máte možnost zakoupit na...
24. 09. 2010
V poslední době máme velmi mnoho pozitivních ohlasů od našich...
30. 08. 2010
Vážení zákazníci, nově nabízíme službu zas...

O včelím medu

V posledních letech je do České republiky dovážen med ze zemí subtropického pásma, který nezřídka pochází z nektaru aromatických rostlin. Takovýto med má často neobvyklou chuť a značné části našich obyvatel nevyhovuje. Protože je med získáván i za vyšších teplot, mívá i vyšší obsah nežádoucích látek, které vznikají v medu jeho zahřátím.

V mírném klimatickém pásmu z krásné romantické přírody, která nás v naší zemi obklopuje, lze získat med kvalitnější a nám mnohem bližší. Dosavadní platná vyhláška stanovující požadavky na med však zatím neukládá zpracovatelům povinnost informovat spotřebitele o původu medu.

včelí med

Tyto okolnosti vedly Český svaz včelařů k vyhlášení vlastní normy „Český med“. Označení Český med podle PN ČSV č. 1/1999 může být použito jen pro med nejvyšší kvality pocházející výhradně z území České republiky.

Je vhodné nakoupit med v obchodě s označením Český med, přímo od důvěryhodného včelaře, nebo ve specializované, zpravidla včelařské prodejně.

(Podle materiálů Českého svazu včelařů)

Z „vyhlášky o medu“

Medem se rozumí „potravina přírodního sacharidového charakteru, která je vytvořena společenstvím včel ze sesbíraných sladkých šťáv květů rostlin (nektar) nebo ze sekretů živých částí rostlin či na živých částech rostlin se vyskytujících (medovice) a které včely sbírají, přetvářejí, kombinují se svými specifickými látkami, uskladňují a nechávají zrát v plástech“. Medem medovicovým je „med získaný převážně ze sekretů živých částí rostlin či na živých částech rostlin se vyskytujících.“

včela na pampelisce

Jak vzniká med

Mnozí tvrdí, že včely sbírají med - to je však velmi nepřesné. Včely sbírají z květů nektar a se stromů medovici. Nektar je sladká šťáva vylučovaná nektariemi rostlin jako produkt fotosyntézy.

Medovice je hustá sladká šťáva, kterou producenti medovice, nejčastěji listové mšice, mery a puklice, živící se rostlinnou šťávou, vylučují na větvičky jehličnatých a listy listnatých stromů. Včely nektar nebo medovici přinášejí do úlu a předávají je úlovým včelám, které pomocí šťáv vylučovaných hltanovými žlázami a odpařováním vody je zpracovávají na med.

Nektar obsahuje 30 % až 95 % vody a 5 % až 70 % cukrů, medovice obsahuje zpravidla méně než 25 % vody a více než 30 % cukrů.

Včelami zpracovaný zralý med obsahuje pouze 18 % až 20 % vody, především proto je mikrobiálně stálý. Z nektaru včely vytvářejí světlý květový med, z medovice tmavý lesní med. Pokud v období snůšky lesního medu kvetou maliníky a lípy, vzniká velmi chutný smíšený med.

Čím je med vzácný

Med obsahuje hlavně jednoduché, dobře stravitelné cukry. Hlavními součástmi medu jsou ovocný cukr (fruktóza) - 30 % až 38 % a hroznový cukr (glukóza) - 26 % až 33 % a malé množství některých dalších jednoduchých cukrů. Složených cukrů je v medu méně než 10 %. Naproti tomu řepný nebo třtinový cukr, používaný běžně ke slazení, obsahuje z 98 % pouze složený cukr - sacharózu.
Podle zdroje snůšky obsahuje med také další složky, kupř. minerály - až 1 %, enzymy - až 0,6 %, organické kyseliny - až 0,5 %, aminokyseliny - až 0,5 %, vitamíny - 0,1 %, fermenty, inhibiny, hormony, koloidy, lipidy aj.

Medovicový med má podstatně větší podíl minerálních látek, květový med obsahuje pylová zrna.

Hodnota medu je pro lidský organismus velmi vysoká.

Co je krystalizace medu

Krystalizace (tuhnutí) je přirozená vlastnost včelího medu. Je způsobena vyšším poměrem glukózy k fruktóze, jejíž specifickou vlastností je vytvářet krystaly. Květové medy obsahující více glukózy, krystalizují obvykle brzy, již po několika dnech nebo týdnech.

Lesní medy obsahují obvykle vyšší obsah fruktózy a tak zůstávají podstatně déle v tekutém stavu. Krystalizovaný med si však uchovává všechny vzácné látky a vlastnosti.

med

Uskladňování medu

Vysoký obsah cukrů v medu má samokonzervační účinky. Med se skladuje výhradně v uzavřené skleněné nebo keramické nádobě. Protože absorbuje pachy a je hygroskopický, tzn. přebírá vlhkost ze vzduchu a řídne, může na povrchu kvasit. Proto se ukládá v suchu a temnu.

 

Sluneční světlo působí na některé látky obsažené v medu velmi nepříznivě. Krystalizovaný i pastovaný med lze zahříváním ztekutit, avšak pokud má být zachována původní kvalita medu, pouze ve vodní lázni nepřevyšující teplotu 45 °C.

PřílohaVelikost
letak.pdf101.67 KB

Prodejny našich obchodních partnerů

Javascript is required to view this map.