17. 03. 2012
Vážení zákazníci, chybí Vám nějaké produ...
25. 04. 2011
Vážení zákazníci, nově máte možnost zakoupit na...
24. 09. 2010
V poslední době máme velmi mnoho pozitivních ohlasů od našich...
30. 08. 2010
Vážení zákazníci, nově nabízíme službu zas...

O pylu

Poživatina i lék, jehož využití v zájmu člověka je velmi slibné. Jedná se vlastně o samčí pohlavní buňku - gametu. Pylové zrnko má dvojitou buněčnou blánu - exinu a intimu. Obsahuje živou protoplazmu s dvěma jádry. První je samčí pohlavní, druhé bezpohlavní - vegetativní.

Podle způsobu opylení rozlišujeme rostliny na větromilné a hmyzomilné. Větromilné nemají tak atraktivní květy, nevoní a nevylučují nektar. Jejich pyl je suchý, moučný a je ho mnohem více než u hmyzomilných rostlin. Opylovací schopnost větru je menší než u hmyzu. Přiznám se, že nerozumím tomu, jak si rostliny vybírají, kdo je bude opylovat, ale je to tak.

Druhy pylu
Podle druhu pylu je složení a stejně tak i účinky pylu různé. Velmi účinný pyl je z vrby, rakyty ovocných stromů, řepky olejky, kaštanu koňského, kaštanu jedlého, hořčice, ohnice, máku a jetele. Středně účinný pyl je ze slunečnice, lísky, olše topolu, buku, dubu, javoru, pampelišky a chrpy polní.

Účinky pylu
Pokud jde o obnovu života, příroda nešetří na kvantitě, ale zvláště na kvalitě pylu. Pylová zrnka obsahují to nejlepší, co příroda může poskytnout. Pravidelné užívání pylu vede k dlouhověkosti, zlepšuje chuť k jídlu, u obézních snižuje hmotnost zlepšením metabolismu, naopak u nezdravě hubených dokáže hmotnost zvýšit. Zlepšuje střevní těžkosti včetně průjmu, má antibiotický účinek, zlepšuje psychiku, neurastenii, mozkové obtíže, jaterní choroby a nemoci srdce, zrak, zpevňuje vlasy a cévy, léčí zbytnělou prostatu a akceleruje růst. Jelikož také zlepšuje intelekt, doporučuje se jako doping místo kávy, alkoholu a cigaret.

Doposud je kupodivu málo známé, že květní pyl má obdivuhodné vynikající léčivé vlastnosti, jelikož je bohatý na biologické účinné látky, obsahuje veškeré nezbytné prvky a vitamíny pro lidský i zvířecí organizmus. Tento blahodárný vzácný květní pyl obsahuje též dosud neznámé látky a antibiotických účinkem dotvrzených v laboratořích a klinickými pokusy.

Výzkum rostlinného pylu je teprve v začátcích, neboť jeho sběr je nesmírně pracný, proto bude pravděpodobně ještě dlouho překážkou jeho léčebného použití, ba i vědeckého výzkumu v širším měřítku.

Pro včelstvo znamená květní pyl především bílkovinnou stravu s dostatečným obsahem vitamínů. Umožňuje tvorbu nejen včelího jedu, vosku a tvorbu mateři kašičky, kterou mohou mladušky produkovat jen při pylové potravě. Nejvíce pylu potřebuji rostoucí larvy pro jeho obsah stravitelných bílkovin. Proto již od nejčasnějšího jara snášejí včely pyl v pylových rouscích, ukládají jej do buněk, dusají hlavičkami a nakonec zalévají medem.

      Pyl je nositelem plnohodnotných jemných stravitelných bílkovin, která se trávením rozkládají na aminokyseliny a vitamíny, které se již před tisíciletím užívaly s medem nebo s mateří kašičkou jako kosmetický prostředek. Odborníci se shodují v tom, že je včela zdroj mládí a pevného zdraví.

Co vše obsahuje květní pyl?
      Dle prof. Marcela Mattagliniho na univerzitě v Perugii a jiných badatelů obsahuje 19 mastných kyselin, jako: laurovou, myristovou, palmitovou, heptadekanovou, strearovou, olejovou, linolovou, arachidovou, linolenovou a jiných dosud nepojmenovaných. Dále obsahuje bílkoviny, peptony, globulíny, uhlovodany (jako: glukózu, fruktózu, sacharózu), tuky a lipidy (lecithin a mastné kyseliny), fermenty a minerální látky, tj. pyl obsahuje také dosud chemicky nedefinovatelné látky hormonální a antibiotické, některé vitamíny, zejména karoten a rutin. Lze tedy tvrdit, že pyl obsahuje veškeré prvky nezbytné a blahodárné pro organizmus.

      Tonizující účinek pylu na lidský organizmus je pravděpodobně podmíněn v obsahu bílkovinných látek a fermentů. Tento vzpružující účinek pylu bývá přirovnáván k účinkům hormonů a skutečně, hledáme-li z biologického hlediska analogii mezi říší rostlinnou a živočišnou, je vlastně pyl produktem jakýchsi "rostlinných pohlavních žláz".

Co včelí pyl s úspěchem léčí?

 • Pyl je ideální dietetickou doplňkovou potravou pro diabetiky s všeobecně biostimulačním účinkem (dr. W. Rotz, Švýcarsko).
 • Zhoubnou chudokrevnost
 • Snižuje vysoký krevní tlak
 • Normalizuje činnost trávicí trubice
 • Zlepšuje apetit
 • Zvyšuje počet červených krvinek
 • Zvyšuje psychickou a tělesnou kondici
 • Tonizuje aktivitu nervového a hormonálního systému
 • Léčí záněty močových cest, tj. předstojné žlázy (tzv. prostaty)
 • Přispívá k prodloužení života
 • Blahodárně účinkuje na slinivku břišní a bolení nohou
 • Má mírný projímavý účinek
 • Močopudný účinek
 • Odstraňuje jedovaté zplodiny z těla
 • Posiluje organizmus po operacích a nemocech
 • Poruchy zažívacího traktu,při akutních a chronických chorobách jater
 • Uklidňuje nervovou soustavu
 • Dá klidný spánek
 • Léčí plicní a infekční žloutenky
 • Léčí horní cesty dýchací
 • Uvolňuje hleny
 • Kornatění a rozšíření tepen,lepší prokrvení orgánů
 • Chronické ekzémya vyrážky
 • Snižuje obsah cholesterolu v krvi
 • Léčí anémii
 • Onemocnění žlučníku
 • Léčí ledvinové kameny
 • Při podvýživě,rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách
 • Křečích bronchů a srdečního svalu
 • Urychluje léčebné procesy řady různých chorob
 • Zmenšuje revmatické bolesti (hlavně nohou)
 • Má velký význam pro životní procesy v celém těle
 • Urychluje zacelení ran a spálenin
 • Obsahuje látky proti stárnutí
 • Osvěžuje organizmus
 • Podněcuje látkovou výměnu
 • Má aktivní léčivé a profylaktické účinky
 • Úspěšně léčí silikózu plic

Pozor!
      Pyl je silně hydroskopický, to znamená, že stahuje vlhkost ze vzduchu a tím měkne a může se znehodnotit. Nutno hermeticky uzavřít. Lidské tělo pylu trvale nenavyká a proto jej mohou užívat trvale i malé děti. Je dobré po 2 měsících udělat přestávku. Jsou jedinci na pyl alergičtí a po užití se dostaví prudká reakce. Takoví lidé jsou zpravidla rovněž alergičtí i na některá jídla, např. kyselé okurky, jahody atd. Tito pyl nesmí užívat. Pyl dle lékařů z Basileje léčí s úspěchem sennou rýmu. Je třeba ho podávat 6 týdnů před obvyklým výskytem.

      Dr. Jan Šmíd píše ve své publikaci, že tam, kde selhala veškerá medicína, tam naše matka příroda dala požehnané včelí produkty. A. Cilles, francouzský vědec doporučuje osobám starším 50-ti let denně užívat 15 g včelího pylu. MUDr. Jan Šmíd vydal "Včelí produkty ve výživě a lékařství", 1968 Iajriš "Včely a zdraví, z dalších prací jmenujeme prof. Marcela Mattaglia z univ. v Perugii, prof. Clavd Helleu, dr. Francis Lecour, dr. Ivo Pavlík a další.

Máme několik druhů pylu, a to:

 

Pyl plástový "PERGA"
Jedná se o nejkvalitnější a nejúčinnější formu pylu. Pyl perga je získáván z plástů včelstva a prodáváme ho jako jedni z mála v České republice. Je to květový pyl, který je přepracován včelami přímo v úle. Zde je vystaven přírodnímu kvasnému procesu, během něhož vznikají velice důležité substance bez vnějšího zásahu.
Analýzy dokazují nepostradatelné aminokyseliny, stopové prvky, enzymy a řadu potřebných živin. Všechny tyto látky jsou biologicky vyvážené a působí synergicky. Perga je o více než 50% účinnější než květový pyl rouskovaný a nevyvolává alergické reakce. Podporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly, zvláště v rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a po operacích. Při depresivních stavech obnovuje duševní rovnováhu, vyvolává pocit spokojenosti a chuti k životu. Účinek pergy na centrální nervovou soustavu je trvalejší a hodnotnější, než-li účinek při užívání jiných látek, zejména drog. Dobrých výsledků je dosahováno při detoxikaci jater, při problémech osteoporózy, syndromu únavy, neplodnosti, impotenci a snížené sexuální aktivitě.
U žen je významný účinek především při problémech menopauzy.

Dávkování:
1 - 2 čajové lžičky denně

 

Pyl rouskový

Pyl rouskový donášejí včely jako svou základní potravu v rouskách na zadním páru noh. Tvar a barva pylu jsou pro každý druh rostliny charakteristické.

Získávání rouskového pylu umožňuje lapač pylu umístěný u česna, který ze zadních nožek včel zachytí malou část pylových koláčků (ne více než 10 procent snůžky).

Pyl a zdraví

Pyl ovlivňuje střevní mikroflóru a podněcuje funkce žaludku. Především ale zlepšuje celkový stav organismu, stimuluje tělesný a duševní pocit plného zdraví, podporuje prokrvení a způsobuje vzestup počtu červených krvinek.

Dávkování : 1 - 2 čajové lžičky denně

 

Pyl s medem

Pyl je vhodný na snížení tlaku, cholesterolu v krvi, podporuje tvorbu červených krvinek, stavbu kostí, zubů, nervů. Užívá se při onemocnění prostaty, zánětech horních cest dýchacích, nervových onemocnění, poruchách trávení. Je to vynikající pramen energie zvláště v zimě a na jaře.

Upozornění pro alergiky: obsahuje rostlinný pyl !!!

Proč v medu?
      Protože med je snadno stravitelný, vynikající, přírodní a vysoce hodnotný doplněk výživy dětí, rekonvalescentů, sportovců apod. Svým obsahem odpovídá zdravé výživě a zvyšuje přirozenou odolnost organismu. Med má ideální vlastnosti přírodního léčebného a výživného charakteru.

Způsob užívání:
      Pyl s medem se má užívat po 1-2 lžičkách ráno a večer. Každodenní užívání medu s pylem vyvolá v krátké době citelné zlepšení celkového stavu. Víme, že samotný med, díky svému vynikajícímu složení z léčivých látek má na lidský organizmus kompletní účinek. Přimícháváním pylu do medu dostaneme velmi účinný posilující prostředek ke stavbě organizmu.Veliký obsah bílkovin,volných aminokyselin,minerálních a hormonálních látek v pylu působí regeneračně na buňky v našem těle. Pravidelné užívání medu s pylem pro svůj obsah jednoduchých cukrů, enzymů a jiných látek zvyšuje činnost svalstva, zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu.

Včelí pyl s medem je vhodný pro:

 • chudokrevné děti, dosáhne se zvýšení červeného krevního barviva
 • proti vypadávaní vlasů, obsahuje kyselinu cystinovou, která váže síru a tato se  používá proti padání vlasů
 • zlepšuje prokrvení mozku
 • napomáhá prostatikům
 • při depresivních stavech, obnovuje duševní rovnováhu a vyvolává pocit spokojenosti a chuť k životu
 • při onemocnění jater, dochází k poruše biochemických pochodů, zvlášť při přeměně bílkovin v krvi. Při léčbě je potřebné podávat hodně bílkovin a právě při tomto onemocnění má důležitou úlohu med a pyl

složení : 30 % plástový pyl perga, 20 % rouskový pyl, 49 % medu, 1 % vosku

Med s obsahem pylu uskladňujte v ledničce.

V případě alergie přerušte užíváni a poraďte se s ošetřujícím lékařem.

Prodejny našich obchodních partnerů

Javascript is required to view this map.