17. 03. 2012
Vážení zákazníci, chybí Vám nějaké produ...
25. 04. 2011
Vážení zákazníci, nově máte možnost zakoupit na...
24. 09. 2010
V poslední době máme velmi mnoho pozitivních ohlasů od našich...
30. 08. 2010
Vážení zákazníci, nově nabízíme službu zas...

Rozhovor s Karlem Kolínkem st.

Karel Kolínek starší pracuje se včelami     V tomto článku najdete kopletní rozhovor Karla Kolínka staršího s redaktorem serveru www.nasevalassko.info. Tento rozhovor byl publikován 5. 4. 2009 a pojednává například o včelaření, druzích medu a jeho krystalizaci, včelích žihadlech a včelích produktech.

 

 

Pokračujeme v našem malém seriálu rozhovorů se zajímavými lidmi NAŠEHO VALAŠSKA.
Dnes jsme a našimi dotazy navštívili pana Karla Kolínka staršího, včelaře z Nedašova.

     Dobrý den, pane Kolínku, patříte mezi velmi známé včelaře našeho regionu. Včelaření a včelí produkty, to je záležitost, která může zajímat řadu lidí, a proto jsme se rozhodli Vás požádat o krátký rozhovor.

1. Na úvod prosíme o krátké představení.

Jmenuji se Karel Kolínek, bydlím v Nedašově, jsem učitel včelařství a mám 75 let.

2. Čím si Vás včelaření získalo a odkdy se mu věnujete, co Vás u něho drží?

Včelařím 53 let a včelaření, to je pro mě mnoho krásné živé přírody. Také díky jemu a včelím produktům se mně podařilo překonat mnoho závažných životních problémů.

3. Kolik máte včelstev, co je vlastně celoroční náplní včelaře?

V našem rodinném provoze máme asi 200 včelstev, umístěných na sedmi stanovištích v CHKO Bílé Karpaty, a to v Nedašově, Nedašově Lhotě, Návojné a Brumově-Bylnici. Samotnou náplň celoroční práce včelaře je velmi těžké v krátkosti popsat, snad bych zde vyzvednul, že se jedná o velmi pracnou činnost, která zaměstná celou naši rodinu. Z nejdůležitějších činností vybírám několik zajímavých a to: modlení se, aby včely úspěšně přečkaly zimu, drátkování, jarní prohlídky, spravování včelínů a často i příjezdových cest, prohlídky za účelem rozšiřování místa ve včelstvech včetně přidávání mezistěn, chytání rojů, vytáčení medu, zakrmení včelstev na podzim, a také jejich kvalitní zazimování. Jak jste zde poznali, práce je opravdu hodně a člověk se má co otáčet, aby vše poctivě stihnul. Nic se zde nedá ošidit.

4. Jak probíhá obnova včelstva v úle?

Včelí matka naklade za 24 hodin až 2000 vajíček. Po 3 dnech se z vajíčka ve včelím plástu vylíhne larvička, kterou včely poctivě krmí. Potom se larvička za pomoci dospělých dělnic zakuklí a 21. den se vylíhne mladá včelka - mladuška. Ta během svého života zastává postupně různé pracovní funkce, jako čistič, nosič, strážce,...

5. Co vlastně všechno od včel vyprodukujete?

Od včel produkujeme hlavně med, dále pak mateří kašičku, pyl (rouskový, perga), pyl s medem, propolis surový, propolisovou tinkturu, včelí jed na léky a vosk. Jedná se o včelí produkty, které pro svou účinnost a čistotu vyhledávají i zákazníci nejenom z našeho okolí.

6. Na internetu jsem někde četl asi o 17 druzích medu. Který je nejkvalitnější. Poradíte ?

V našich přírodních podmínkách jsou tři základní druhy medu: květový (světlý) z nektárií rostlin, tmavý (lesní) a potom smíšený (květový a lesní) z období, kdy se vyskytují zdroje tmavého a světlého medu společně. Jarní květový med je světlý a pochází převážně z ovocných stromů, pampelišek a různých lučních květin. Je považován za nejkvalitnější, protože obsahuje velmi mnoho glukózy, vitamínů a pylů. Je doporučován obzvlášť dětem a starším osobám. Tmavý lesní med má mnoho fruktózy a minerálů, proto je také chuťově jemnější. Za určitých přírodních podmínek mohou být medy jednodruhové: lipový, pohankový, mátový, řepkový, akátový, ostropestřcový, svazenkový,...
Nejlepší kvalita medu je, když se vytáčí ze včelstva jedenkrát až dvakrát za rok a je dobře vyzrálý (buňky s medem jsou v plástu zavíčkované). Tohoto medu máme nejvíce.

7. Co med a jeho krystalizace?

Krystalizace medu je jeho přirozená vlastnost a vůbec není způsobená obsahem cukru v medu, jak si často lidé mylně myslí. Časem zkrystalizuje KAŽDÝ KVALITNÍ med. Světlý med kvůli svému specifickému obsahu látek krystalizuje dříve (třeba i 10 dní po vytočení) a tmavému to někdy trvá i 2 roky. Ovšem v různých obchodních řetězcích se prodávají medy, které jsou při zpracování přehřáté a vydrží nezkrystalizované i několik let anebo nekrystalizují vůbec. Takový med mají obchodníci velmi rádi, protože je prodejný pořád, ikdyž je po stránce obsahu zdravých látek zcela bezcenný. Jedná se o tzv. "zabitý med". V poslední době se nám stává velmi často, že někteří, obzvlášť zahraniční zákazníci, chtějí pouze již zkrystalizovaný med.

8. Říká se, že med a všechny další produkty z něho jsou velmi zdravé. Čím je to způsobené?


Je známé přísloví: sklenice medu - půl lékárny doma.
Med je zdravotně prospěšný hlavně proto, že obsahuje mnoho důležitých látek, jako jsou např. různé vitamíny, minerální látky, organické kyseliny, aminokyseliny, aromatické látky, peroxid vodíku, bílkoviny a vodu.
Spotřeba medu je v Ćeské republice oproti jiným státům světa nízká, ve světě je mnohonásobně vyšší. Včelař ale musí dodržovat přísnou hygienu a měl by mít ke svým produktům také atesty zpracované v nějaké akreditované laboratoři.

9. Co med a vliv jeho užívání na zdraví zubů, či u nemocných diabetem?

Med zvyšuje přirozenou odolnost organizmu a příznivě ovlivňuje krevní oběh, vyživuje srdce, obsahuje látky tvořící kosti, posiluje nervovou soustavu a včetně dobrého spánku a paměti. Med je produkt včel, který byl dříve jen výsadou králů. Dnes si ho může dopřát každý člověk.
Nedílnou součástí medu je také slabé procento peroxidu vodíku, který vzniká jako rozkladný produkt některých složitých cukrů. Víme, že peroxid dovede ničit bakterie a tím také přímo působí proti zubnímu kazu. Pokud lidstvo neznalo řepný cukr a sladilo se pouze medem, neznalo ani zubní kaz.
U nemocných diabetem se má věc tak, že každý takto nemocný je informován, že základem úspěšného potlačení cukrovky je dieta, a proto nesmí jíst ani med.

10. Co plánujete do budoucna a jak vidíte budoucnost včelařství?

Protože máme již zastaralý provoz, musíme investovat nemalé částky do jeho modernizace. Naproti tomu by to mělo se včelařstvím (pokud nepřijde nějaká včelí nemoc) dopadnout dobře, protože opylovací nutnost přírody je z více než 90 % závislá na včelách a tuto harmonii přírody se bude snažit chránit i stát. Také včelí produkty začínají být u lidí více žádané, a to také proto, že stoupá jejich informovanost o blahodárných účincích včelích produktů.

11. Bodnutí včely je pro mnohé velmi nepříjemné.Jak je to u Vás a jak postupovat, když už k bodnutí dojde?

Včela má žihadlo a včelí jed k tomu, aby mohla bránit sebe a medové zásoby v minulosti před zvěří a nyní i před člověkem. Včelí bodnutí je pro lidi obvykle velmi bolestivé a je vhodné si žihadlo hned jako by „podškrábnout" nehtem a takto odstranit. Nikdy žihadlo nemačkáme, protože tak se do ranky vtlačuje další jed. Poté na ranku hned přiložíme rozkrojenou cibuli anebo potřeme Fenistil gelem. Naopak včelím jedem (bodnutími) se léčí i nejrůznější neduhy, jako například osteoporóza, revmatizmus anebo také zrak. U mě není včelí bodnutí ničím neobvyklým, již mě to ani výrazně nebolí. Ostatně na včelí bodnutí si tělo časem navykne tak, že již ho to tolik nebolí. Vše ale záleží individuálně na každém člověku.

12. Štamprlička slivovice nebo lžička medu? Čemu dáte přednost?

Mně chutná slivovice za studena smíchaná s medem. No a medu sním za den alespoň 2 lžíce. Ještě bych tu pro Vás měl jeden více než 2000 let starý návod na dlouhověkost: Nerozčiluj se, pij mléko s medem, jez zeleninu, pěstuj divadlo s gymnastikou a dožiješ se klidného a vysokého stáří.

13. Co byste popřál všem návštěvníkům našeho webu?

Všem návštěvníkům přeji v první řadě zdraví a úspěch v osobním životě. No a taky plno humoru do života.

Prodejny našich obchodních partnerů

Javascript is required to view this map.